fotomichal.cz
svatební fotografiesvatební fotografiesvatební fotografiesvatební fotografiesvatební fotografie

Jaký snubní prstýnek?

Proč právě prstýnek je tím šperkem, který si partneři předávají při důležitých životních událostech jako jsou zásnuby nebo svatba?

Proč právě prstýnek je tím šperkem, který si partneři předávají při důležitých životních událostech jako jsou zásnuby nebo svatba? Existují pravidla pro jeho výběr a jak vybírat, aby prsten na ruce partnera vypadal vkusně?

 

Kroužek nekonečné lásky

Kruh je od pradávna symbolem nekonečna a nepomíjejícího života. Kroužek na prstě tedy symbolizuje nikdy nekončící lásku a věrnost. Právě proto si jej partneři předávali jako součást svatebního obřadu již v dobách starého Egypta. Prsten však náleží nejen k sňatku, ale i zásnubám. Podle zvyklostí si jej předávají buď oba snoubenci nebo ho dostává pouze dívka. Zásnubní prsten by měl vzhledově lišit od snubního, pravidlem bývá drahý kámen na prstenu dívky.

Zatímco zásnubní prstýnek může snoubenec oželet, snubní prsten dostává ženich i nevěsta. Protože je výrazem manželské lásky, měl by se na rozdíl od jiných šperků nosit stále. Bude tedy daleko namáhanější, a proto při jeho výběru myslete nejen na estetický vzhled, ale i na kvalitu a odolnost. Z materiálů se nejčastěji používá zlato, platina, stříbro nebo ocel. Prsten si můžete vybrat z nabídky klenotníků nebo si jej nechat zhotovit na zakázku. Tradičně se na jeho vnitřní stranu vyrývá jméno partnera a datum sňatku.

 

Barva, tvar anebo kámen?

Při výběru prstenu se můžete zaměřit na jedno z kritérií, které je pro vás důležité. Pokud vám imponuje harmonie barev, zvolte prsten kombinovaný z různých odstínů zlata, případně dalších kovů. Mimořádně poutavé mohou být ručně ryté vzory, prsteny matné nebo lesklé.  Pokud se máte rádi kameny, obvykle se volí mezi brilianty, zirkonem nebo diamanty.

Může se však stát, že i krásný prsten ve výloze nevypadá na rukou nositele zdaleka tak působivě. Nevybírejte tedy jen podle toho, zda se vám daný prsten líbí sám o sobě, ale uvažujte tvar a délku prstů. Pokud máte dlouhé, velmi štíhlé prsty, zvolte raději širší kroužek, který prst opticky zmenší a prsten vypadá na ruce přirozeněji. Naopak u silnějších prstů je vhodné zvolit prsten s podlouhlým kamenem, který vytvoří dojem zeštíhlení.

 

Nebude malý?

Klenotníci se často u svých zákazníků setkávají s obavou, že v průběhu času se může objem prstu zvětšit, a proto si vybírají prsten větší, než by jim skutečně padnul. Riskují tak, že  v nestřeženém okamžiku z prstu sklouzne. Jak si tedy správně vybrat velikost? Velikost prstenu je dána obvodem prstu v milimetrech. Protože objem prstu se může během dne mírně změnit, je vhodné šperk vybírat při pokojové teplotě. Pokud váháte mezi dvěmi velikostmi, zvolte tu menší. Prsten se totiž snáze zvětší než zmenší. Pouze v případě, že volíte  prsten širší než 8 milimetrů, je vhodné zakoupit kroužek o číslo větší, aby nevznikal problém s přetažením přes kotník.

 

Nadčasovost

Jestliže máte sklony volit spíše extravagantní šperky, při výběru snubního prstenu myslete na to, že jej budete nosit po celý život. I po letech by měl zaujmout decentní krásou a nikoliv řvoucím nevkusem. A především nezapomínejte na to hlavní: má stále připomínat nikdy nekončící lásku slíbenou navždycky.

 

 

 

 

všechny fotografie jsou dílem fotomichal.cz a jejich kopírování je zakázáno.


© Zdeněk Michal - všechna práva na užívání fotografií a dalšího obsahu jsou vyhrazena.

Hledáte DJ?

Emanuel Míšek

www.djsvatba.cz

Hledáte kameramana?

Stanislav Havelka, 602 392 619

stanislav.havelka@tiscali.cz

Hledáte kapelu?

Na šikmé ploše

www.plocha.com